Web tasarım nedir nasıl yapılır

Web tasarım nedir nasıl yapılır

Web Tasarım Nedir? Nasıl Yapılır?

Web tasarım nedir sorusuna cevap olarak; metinler ve görsellerden oluşan web sayfasındaki içeriklerin web sitesini ziyaret eden kişilere bir düzen içerisinde sunulmasına denilmektedir diyebiliriz. Yani tasarımların estetik bir görüntü içerisinde ve bir amaç doğrultusunda uygulamaya dönüştürülmesine denilmektedir. Firma olarak web tasarımlarını son derece ilgi çekici, özgün, yüksek standartlarda ve estetik bir görüntü içerisinde yapmaktayız. Web sitesinin çok ziyaretçi alabilmesi için web sitenin hem kullanımı kolay hem de görünümünün güzel olması gerekmektedir. Bu nedenle web tasarım işleri emek isteyen işlerdir. Tasarım yapılırken dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Bu noktalar doğrultusunda tasarımın yapılması gerekmektedir. Çünkü aksi takdirde tasarımlar çok amatör olmaktadır. Webtasarım nasıl yapılır sorusu, web tasarım öğrenmek isteyenlerin sorduğu bir sorudur. Web tasarımı bazı unsurların dikkate alınması ile birlikte güzel işler çıkarabilmektedir.

Web Tasarımı Unsurları Nelerdir?

Kaliteli tasarımlar çıkarabilmek için bazı unsurlar bulunmaktadır. Bu unsurların dikkate alınarak yapılması ile kaliteli, ilgi çekici ve amaca yönelik tasarımlar çıkmaktadır. Bu unsurlar şu şekildedir:

Düzen: Web sitesinde kullanılacak olan metinler ve grafikler bir düzen içerisinde yer almalıdır. Bu sayede kullanıcılar aradıkları şeyler kolaylıkla bulabileceklerdir. Ve çok karışı ve aşırı renkli şeylerden kaçınılmalıdır. Metinler ve grafikler bir bütün olarak görünmelidir.

Grafik: Web tasarımlarında simgeler, fotoğraflar, logolar ve clipartlarlar grafik olarak kullanılmaktadır. Grafik boyutları çok fazla büyük olmamalı böylece site açılırken hızlı açılabilmektedir. Grafikler web sayfası içeriği ile uyumlu ve alakalı olmalıdır.

Renk: Renk seçimlerini genellikle müşterilerin isteklerine göre yapmaktayız. Fakat kendi görüşlerimizi de belirtmekteyiz. Ve çok fazla renk kullanılmamalıdır.

İçerik: İçerikler kullanıcıların ilgisini çekecek şekilde olmalıdır. Bu sayede de kullanıcıların web sitesinde fazla vakit geçirmeleri sağlanabilir. Yazılı metinler amaçtan sapmamalı ve kullanıcılar için faydalı nitelikte olmalıdır. İçerikler anahtar kelimeler kullanılmalı ve bu anahtar kelimeler arama motorunda çıkacak şekilde optimize edilmelidir. Bunlar kısa ve net olmalıdır.

Fontlar: Çeşitli fonttaki yazı tiplerinin kullanılması web sitenin kalitesini ve estetik görünümünü artırmaktadır. Estetik görünümün yanı sıra aynı zamanda bu fontlar web güvenli yazı tipleri kategorisinde de olmalıdır.

Uyumluluk: Web sitesinin uyumluluğu da önemlidir. Farklı tarayıcılarda ve farklı işletim sistemlerinde aynı kalitede ve hızda görüntülenmesi gereklidir. Bu nedenle uyumluluk unsuru web tasarım için önemlidir. Web tasarım nasıl yapılır sorusu için ilk olarak uyumluluk unsuru çok önemlidir denebilir.

Multimedya: Web tasarımında içerik ile ilgili seslerin ve videoların kullanılması kullanıcıların sitede çok daha fazla vakit geçirmelerini sağlayacaktır. Firmamızda multimedya kullanılmasına oldukça dikkat etmekteyiz.

Web Tasarım Nasıl Yapılır?

Web tasarım ile ilgili dikkat edilecek unsurlar öğrenildikten sonra web tasarımı nasıl yapılır öğrenmek gereklidir. Web tasarım yapılması adım adım gerçekleşmektedir. Bu adımlar ilk olarak güçlü bir hosting oluşturulması, web sitesi kurulum aracının seçilmesi ve son olarak içeriğin eklenmesi ile yapılmaktadır. Bu adımların dikkatli bir şekilde yapılması ile birlikte kaliteli bir web tasarım ortaya çıkmaktadır. Firmamız bu adımları detaylı bir şekilde tasarımlarda kullanmaktadır. Tasarımların kaliteli olması için bu detaylar önemlidir. Bu nedenle web tasarımlarımız yüksek standartta, ilgi çekici ve amacına uygun bir şekilde olmaktadır.

1.Güçlü bir hosting hizmetinin seçilimi: Web sitesi kurulumu için ilk olarak hosting olması gereklidir. Hostingden sonra ise web sitenin adresi ve alan adı belirlenmelidir. Birçok hosting seçeneği bulunmaktadır. Fakat bazı temel unsurları kapsayan hosting sağlayıcısı seçilmelidir. Çünkü web sitesinin sağlamlığı için bu unsurlar hosting için çok önemlidir. Ve bu temel unsurlar da şu şekildedir:

  • Güvenilirlik: Hosting sağlayıcısı bir uptime garantilemesi gerekmektedir.
  • Bant genişliği: Hosting sağlayıcısı web site trafiği beklemesi olmaması için uygun bir bant genişliği seçilmelidir.
  • Depolama: Web sitesinin türüne göre depolama alanı seçilmelidir. Örneğin sitenin içeriğinde birçok resim veya video var ise bunun için daha fazla bir depolama yeri gerekmektedir.
  • Ölçeklenebilirlik: Web site trafiği artması durumunda site çökebilmektedir. Bu nedenle hosting sağlayıcı planı ölçeklendirebilmesi gerekmektedir.
  • Güvenlik: Hosting sağlayıcı bir güvenlik seçeneğini sağlaması gerekmektedir. Bu sayede 7/24 gelebilecek DdoS saldırıları için güvenliği olmaktadır.

2.Web sitesi kurulum aracının seçilmesi: Hosting sağlayıcısı ve alan adının hazırlanmasından sonra kurulum aracı seçilmesi gerekmektedir. Firmamız hazır ve profesyonel olan web sitelerini tasarlamaktadır. Bu tasarlama aşamasında ise kurulum araçlarına dikkat etmektedir. Web tasarımı nasıl yapılır sorusu için wordpress bir cevap niteliğinde olmaktadır. Wordpress ile birlikte tasarım kişiselleştirilebilmektedir. Aynı zamanda web sitesinin görünümü de değiştirilebilmektedir.

3.İçerik eklenmesi: İlk iki adımın gerçekleştirilmesi ile birlikte geriye siteye içerik eklenmesi kalmaktadır. İçerikler web sitesinin türüne göre değişebilmektedir. Fakat temel olarak 5 sayfa her web sitesi için yer almalıdır. Bunlardan ilki ana sayfadır. Bu sayfada kullanıcılar için site ile ilgili tüm detaylı bilgilerin yer alması gerekmektedir. Kullanıcılara ya da müşterilere neler sunulduğu ile ilgili içeriklerin bazı görseller ile desteklenerek verilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda ana sayfada firmayı kısa ve net olarak özetleyen bir slogan olması gereklidir. Kullanıcıların siteye ulaşmaları için bir iletişim bilgileri kısmının olması gerekmektedir. Kullanıcıların bilgilerini bırakmaları için bir kayıt formunun da olması gerekmektedir. Mevcut kullanıcıların yaptığı yorumlara ve verdiği referanslara yer verilmeli ve yeni siteyi kullanacak müşteriler için güven kaynağı oluşturulmalıdır. Ayrıca hizmetler ya da ürünler sayfası da bulunmalıdır. Böylece ilgilenen kullanıcılar kolaylıkla istedikleri bilgilere ulaşabilsinler.

Web Tasarım

Web tasarımı nasıl yapılır sorusuna cevap olarak daha detaylı bilgiler şu şekildedir. Tasarım basit ve net olmalıdır. Netlik ve basitlik web tasarımı yapılırken ilk dikkat edilmesi gereken temel noktalardan biridir. Web siteye ilk girildiğinde karışık ve göz yoran içeriklerin ve görünümün olması müşterileri rahatsız edebilmektedir. Daha sonra site içerisinde navigasyon menülerinin olması gerekmektedir. İçerik hususu da çok önemli bir unsurdur. Web sitesinin ne anlatmak istediği çok önemli olmaktadır. Bu nedenle içeriklerin anlaşılır ve zengin nitelikte olması gerekmektedir. Ayrıca ilgi çekici özelliği olmalıdır, bu sayede siteye gelen kullanıcıların tekrar gelmesi sağlanabilir. İletişim bilgileri doğru, net ve erişilebilir nitelikte olmalıdır. Çünkü web sitede amaç müşterilerin iletişime geçmesidir. Bu yüzden de e-posta adresi, telefon numarası ya da harita gibi bilgiler yer almalıdır. Günümüzde web siteleri için SEO, nitelikli olmalıdır. SEO’nun iyi yapılması halinde arama motorlarında site üst sıralarda gözükmektedir. Bu da site ziyaretlerin çok olması demektir. Firmamız web tasarımını yaparken SEO'ya göre yapılmasına azami özen göstermektedir. Çünkü site trafiğinin artırılması için bu önemli bir adımdır. Sadece büyük işletmeler için değil, küçük işletmeler için de SEO büyükönem arz etmektedir. Web tasarım nedir denildiğinde SEO'ya uygun sitelerin dizayn edilmesi cevabı kısaca verilebilir. Responsive tasarım olması da web siteleri için olmazsa olmaz özelliklerden biridir. Çünkü günümüzde insanlar sadece masaüstü bilgisayarlardan değil, mobil cihazlardan da internete girebilmektedir. Bu yüzden de web tasarımı nasıl yapılır sorusu için kullanıcıların farklı cihazlardan siteye ulaşabilmelerini sağlayacak biçimde site tasarlanmaktadır denebilir. Son olarak da birçok çeşitte tarayıcı bulunmaktadır diyebiliriz. Bu nedenle insanlar aynı tarayıcıyı kullanmamaktadır. Web sitesinin farklı tarayıcılardan erişilebilmesini sağlanmalıdır. Her tarayıcı için web sitesi uyumlu olmalıdır.